Powiadomienia:
Oświadczenia:
Zgody:

PCB design – czy tylko Eagle?

09.05.2017
Katarzyna Lenczewska

Jednym z popularnych narzędzi do projektowania obwodów drukowanych jest oprogramowanie EAGLE. Firma Autodesk, która nim administruje od lata zeszłego roku, zdecydowała o wprowadzeniu abonamentu dla użytkowników. Dotychczas jednorazowy zakup licencji (w cenie 70 dolarów - wersja standardowa, 800 dolarów - rozszerzona), gwarantował bezterminowe korzystanie z programu, obecnie subskrypcja EAGLE nie daje takiej możliwości.
 
Decyzja Autodesk wywołała poruszenie szczególnie wśród małych firm, dysponujących niewielkim budżetem i nie przewidujących co rocznych kosztów związanych z samym projektowaniem obwodów. Od teraz bowiem za miesiąc użytkowania EAGLE zapłacić będzie trzeba:
 
- 15 euro/m-c; 110 euro/rok w licencji standardowej (ograniczenie do 4 warstw sygnałowych i 160 cm2 powierzchni obwodów),
- 70 euro/m-c; 545 euro/rok; 1090 euro/2 lata, 1635 euro/3 lata (ograniczenie do 16 warstw sygnałowych, nieograniczona powierzchnia).
 
Na otarcie łez Autodesk proponuje darmową wersję oprogramowania (do użytku niekomercyjnego) z możliwością projektowania obwodów z maksymalnie dwiema warstwami sygnałowymi oraz powierzchnią projektu do 80 m2. Preferencyjnie zakupić program mogą także studenci i nauczyciele.
Pozycja EAGLE PCB wydaje się nie możliwa do zachwiania, nie oznacza to jednak, że nie istnieją na rynku tańsze lub nawet darmowe narzędzia umożliwiające projektowanie obwodów, warto wspomnieć chociażby o :
  1. Open source KiCad http://kicad-pcb.org/
  2. DipTrace http://diptrace.com/
  3. Upverter https://upverter.com/
EAGLE to znany i lubiany program do projektowania płytek PCB, wydaje się, iż Autodesk wykorzystał ten fakt, narzucając nowe, finansowe zasady zakupu licencji. Jednak dopiero z czasem okaże się czy uda mu się tym sposobem pozyskać więcej użytkowników.
 

źródła:

http://elektronikab2b.pl,

Elektronik 4/2017
 
Zobacz także:
 
Newsletter: