Powiadomienia:
Oświadczenia:
Zgody:

Od czego zależy jakość obwodu drukowanego?

25.10.2022

Kontrahenci zamawiający płytki PCB oczekują od nich nie tylko zadanych właściwości dielektrycznych, lecz również wysokiego stopnia niezawodności. Niestety, wraz z rosnącym zagęszczeniem elementów elektronicznych na obwodach drukowanych, proces produkcyjny staje się coraz trudniejszy, a ryzyko popełnienia błędu większe. Od czego tak naprawdę zależy końcowa jakość płytek PCB oraz jak zawczasu wyłapać potencjalne problemy?

 

Dobry laminat to podstawa

Lwia część problemów z płytkami PCB wynika z zastosowania niskiej jakości laminatu. Wielu producentów obwodów drukowanych, szukając oszczędności, decyduje się na stosowanie niskiej jakości materiałów bazowych, pochodzących od dostawców o wątpliwej renomie.

Niestety, w przypadku takich laminatów trudno jest zagwarantować wysoką niezawodność, a powstałe z nich płytki PCB często mają tendencję do delaminacji lub wystąpienia zjawiska CAF (Conductive Anodic Filament). Jego konsekwencją jest chemiczne rozpuszczenie się przewodnika zawartego na przelotkach, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do zwarcia całego obwodu. Stosowane przez TS PCB laminaty są zawsze najwyższej jakości, tak więc nasi klienci mogą być spokojni  efekt końcowy.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest dopasowanie parametrów technicznych laminatu do wymagań technicznych projektu. Przykładowo, w przypadku obwodów drukowanych działających przy wysokim taktowaniu powinno zastosować się specjalistyczne laminaty mikrofalowe. Zagwarantują one bezproblemowe działanie PCB nawet przy najwyższych częstotliwościach.

Dowiedz się więcej: https://tspcb.pl/blog/technologia/jakie-wyrozniamy-rodzaje-laminatow-jaki-laminat-wybrac-do-poszczegolnych-zastosowan 

 

 

Odporność termiczna płytek PCB

Dla wysokiego stopnia niezawodności obwodów drukowanych równie ważne są kwestie termiczne, a w szczególności współczynnik zeszklenia laminatu (Tg). Parametr ten określa, do jakiej temperatury płytka PCB zachowa swoje pełne właściwości techniczne.

Złotą zasadą jest stosowanie laminatu, którego współczynnik Tg będzie wyższy o co najmniej 20 °C od maksymalnej temperatury osiąganej podczas pracy danego urządzenia. Pozwala to zachować pewien margines błędu oraz ochroni przed uszkodzeniami komponentów elektronicznych w przypadku wystąpienia drobnych awarii.

W niektórych przypadkach dobrym pomysłem będzie także zastosowanie aluminiowego laminatu, którego powierzchnia będzie działać jako jeden wielki radiator pasywnie rozpraszający ciepło. Patent ten sprawdzi się szczególnie podczas konstruowania obwodów zawierających wydajne diody LED lub inne wysoce nagrzewające się elementy elektroniczne.

 

Wybór dobrego zakładu produkującego

Kolejną kwestią odpowiedzialną za końcową jakość płytek PCB jest sam zakład produkcyjny. W TS PCB przykładamy ogromną wagę do kontroli jakości wszystkich etapów realizacji zamówienia. Pozwala to wyeliminować wiele problemów, a także znacząco przyśpiesza czas produkcji.

Ważny jest również sam park maszynowy. Nowoczesne urządzenia wytwórcze w naszym zakładzie produkcyjnym  charakteryzują się niezwykłą dokładnością wymiarową, która jest kluczowa podczas procesów nawiercania pytki PCB.

W pewnym zakresie jakość zamówionych płytek PCB można także skontrolować samodzielnie. Wszystkie obwody drukowane powinny być całkowicie czyste, a nawiercone otwory poddane procesowi desmearingu. Szczególną uwagę trzeba także zwrócić na jakość warstwy soldermaski oraz nadruków nanoszonych na płytki PCB.

W przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości warto poprosić o zgład, czyli mikroskopijne i dodatkowo płatne badanie jakości wszystkich nałożonych powłok. Uzyskane w ten sposób wyniki mogą stanowić podstawę do ewentualnej reklamacji.

 

Zobacz także:
 
Newsletter: