Powiadomienia:
Oświadczenia:
Zgody:

Nietypowe zastosowania obwodów drukowanych i laminatów - elementy mechaniczne

07.06.2018
Łukasz Romik

Laminat bazowy wykorzystywany do produkcji PCB doskonale nadaje się do wykonania maskownic lub płyt czołowych urządzeń małoseryjnych. Stosuje się wtedy zazwyczaj materiał o podłożu epoksydowo-szklanym FR4. Posiada on dobre właściwości mechaniczne oraz izolacyjne, ponadto charakteryzuje się stosunkowo łatwą obróbką mechaniczną.

Wykorzystanie laminatu jako płyty czołowej może być praktyczne ze względu na:

 

  • szerokie spektrum dostępnych grubości dielektryka,
  • możliwość wycięcia dowolnego, nawet skomplikowanego kształtu,
  • możliwość wykonania wycięć wewnątrz płyty, również na głębokość,
  • nałożenie warstwy wykończeniowej o odpowiednim kolorze oraz warstwy opisowej w kolorze kontrastowym (opisy, logo, nazwa itd.).

 

Paleta dostępnych barw jest ograniczona i należy ją dobierać zgodnie z kolorystyką dostępną u producenta obwodów. Nałożenie kilku kolorów jest technologicznie możliwe, ale z punktu widzenia produkcji – kłopotliwe i czasochłonne. Nie jest więc zazwyczaj dostępne w standardowej ofercie.

 


Ograniczając się zatem do typowej kolorystyki masek antylutowniczych oraz unikając wielokolorowych opisów, można uzyskać tanie płyty czołowe o dobrych walorach wizualnych.


 

Należy pamiętać przy tym, że wraz ze wzrostem liczby sztuk rośnie całkowity koszt obróbki mechanicznej frezowaniem. Produkując większe serie, finalne kształty płyt korzystniej jest uzyskiwać poprzez zastosowanie wykrojników.

 

Obwód drukowany może być wykorzystywany także jako główny element konstrukcyjny urządzenia tj. element mechaniczny, scalający wszystkie jego podzespoły, pełniący jednocześnie funkcje elektryczne. Stanowi on wówczas płytę główną, do której mocuje się moduły składowe. Układ ścieżek na płycie zapewnia prawidłową i zwartą komutację sygnałów oraz zasilania.

 

Jako przykłady zastosowań wymienić można między innymi systemy pomiarowe zakładane na głowę. Wykorzystuje się je m.in. w medycynie, lotnictwie, różnego rodzaju symulatorach; a także instrumentach elektrycznych, np. przystawkach, w zabawkach np. elektronicznych kostkach do gry lub robotach edukacyjnych.

 

Zdarza się również, że konstruktorzy wykorzystują laminaty w całkowicie zaskakujący sposób np. do wygłuszania pomieszczeń. Ponadto strawiony laminat, czyli warstwa dielektryka pozbawiona folii miedzianych, stosowany jest często jako różnego rodzaju podstawki dystansowe o regulowanej grubości, składające się z kilku elementów o tym samym kształcie. Mogą one być wykorzystywane np. jako dodatkowe izolatory w układach pracujących z wysokimi napięciami.

 

Zobacz także:
 
Newsletter: